szukaj
strona główna | moja sprawa| redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
Informacje:
O Gminie

Gmina Dąbrowice położona jest  na styku historycznej Ziemi Łęczyckiej i Kujaw  w północno-zachodniej części powiatu kutnowskiego w województwie łódzkim.

 

Powierzchnia gminy wynosi 45,9 km2, zamieszkiwana jest przez 2189 osób.

 

Gmina podzielona jest na 11 sołectw : Augustopol, Baby, Dąbrowice I, Dąbrowice II, Dąbrowice III, Liliopol, Mariopol, Ostrówki, Witawa, Zgorze, Żakowiec.

 


 Naszymi sąsiadami są  - wchodzące w skład powiatu kutnowskiego: gminy Krośniewice i Nowe Ostrowy, gminy Chodów i  Przedecz wchodzące w skład powiatu kolskiego w województwie wielkopolskim i gminy Chodecz i Lubień wchodzące w skład powiatu Włocłwskiego w  województwie kujawsko – pomorskim.

 

Z gminy Dąbrowice pochodzą m.in.: błogosławiony ksiądz Wojciech Nierychlewski (zamordowany w Oświęcimiu) oraz porucznik Mieczysław Kolczyński   i porucznik Kazimierz Ścislewski (zamordowani w Katyniu).

 

 

HONOROWYM OBYWATELEM GMINY DĄBROWICE JEST PAPIEŻ JAN PAWEŁ II. W 25 rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II, przypadającą na październik 2003 r., społeczeństwo gminy Dąbrowice ufundowało tablicę pamiątkową.

 

Od września 2003 r. działa międzynarodowe Stowarzyszenie WSPÓLNOTA BEZ GRANIC   z siedzibą w Dąbrowicach, ul. Nowy Rynek 17.

 

 

Gmina Dąbrowice jest członkiem:

-          Związku Gmin Regionu Kutnowskiego

 

Gmina Dąbrowice jest gminą rolniczą  zaliczaną  do obszarów wielofunkcyjnego rozwoju wsi.  93,6 % powierzchni stanowią użytki rolne. Korzystne warunki agroekologiczne i dobre gleby sprzyjają uprawie pszenicy jarej i ozimej oraz buraków cukrowych, a także rozwojowi ogrodnictwa i warzywnictwa.
Grunty orne – 4753 z tego około 50 % powierzchni gruntów ornych to gleby o klasach bonitacyjnych II i III, a ponad 40 % powierzchni gruntów ornych to gleby w IV klasie bonitacyjnej. Użytki zielone stanowią  2 % ogólnej powierzchni,  natomiast lasy i grunty leśne stanowią zaledwie 12 ha tj. 0,27 %  powierzchni.

ATRAKCJE : Dąbrowice : na uwagę zasługuje jeden z niewielu na wsi  piękny i dobrze zachowany ratusz miejski (prawa miejskie przed1507 –1870) z I połowy XIX w., kościół p.w. Św. Wojciecha BM,  wzniesiony w 1813 r. na miejscu poprzedniego, znacznie starszego w stylu neogotyckim, w jego wnętrzu możemy zobaczyć min. rzeźby Ludwika Jabłońskiego z 1874 r. oraz zachowane z czasów miejskich  place targowe - Stary  i Nowy Rynek okolone  w większości drewnianą zabudowa z II połowy XIX w..

Wokół Dąbrowic rozsiane są dawne osady kolonistów niemieckich powstałe głównie w XVIII w. i w początkach XIX stulecia, m.in.: Augustopol, Rozopol, Mariopol,  Liliopol.

Wędkarzy mogą zainteresować jezioro Błonie oraz liczne stawy gminne.

Gmina Dąbrowice leży na trasie Krośniewickiej Kolei Dojazdowej ( tzw. kolej wąskotorowa) stanowiącej w sezonie letnim sporą atrakcję turystyczną.

 

WSPÓLPRACA ZAGRANICZNA : Gmina aktywnie współpracuje na polu kulturalnym z Domem Polskim w Smoleńsku  w Rosji. Była inicjatorem współpracy pomiędzy Związkiem Gmin Regionu Kutnowskiego i Administracji Miasta Smoleńska – umowy podpisano w czerwcu 2004 r.

 

 

INWESTYCJE: obecnie gmina prowadzi inwestycje w zakresie modernizacji dróg poprzez asfaltowanie i żwirowanie. Prowadzone są remonty obiektów komunalnych.

 

OSIĄGNIĘCIA : gmina jest w pełni zwodociągowana,  stelefonizowana, zmodernizowano ok. 20 km dróg.

 

 

 
informacje udostępnił:Admin
data udostępnienia: 2004-10-13 15:47:20
ostatnia modyfikacja: Admin 2006-05-31 14:37:42 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 214853